Skoro svi fakulteti koji pripadaju Univerzitetu u Beogradu su u blokadi, osim Pravoslavnog bogoslovskog. Dok studenti drugih fakulteta danima izlaze na ulice i odaju poštu nastradalima u Novom Sadu, o akademcima sa Bogoslovije se ne zna ništa. Razlog tome je, kako nezvanično saznaje Nova.rs, ucena od strane Uprave fakulteta da će, ukoliko se pridruže blokadama, izgubiti blagoslov. Studenti Boloslovije s kojima smo stupili u kontakt poručuju da su uz svoje kolege i prijatelje i da će večeras biti na protestu ispred RTS-a. Izvinjavaju se što ne mogu da istupe javno ispred svog fakulteta, ali žele da znaju da i oni podržavaju blokade, smatrajući da je ovo istorijski trenutak za studente.
Još od 25. novembra traju blokade studenata u Beogradu.
Prvo su krenuli studenti Fakulteta dramskih umetnosti, nakon što ih je na skupu kada su odavali poštu nastradalima u Novom Sadu, napala organizovana grupa. Zbog toga su zatražili hitno procesuiranje odgovornih lica, ali i preuzimanje krivice za tragediju na Železničkoj stanici.
Odmah za njima krenuli su i studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, podržavajući svoje kolege i njihove zahteve. A ostalo je istorija – svakim danom uključivali su se novi fakulteti, a posle dve nedelje skoro ceo Univerzitet u Beogradu je u blokadi, osim Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, koji je njegov deo.
Studenti ostalih fakulteta danima traže kolege sa Bogoslovije, ali i mediji – pitaju se da li će oni stati uz svoje kolege, s obzirom na to da je situacija pomalo „nezgodna“ jer se Srpska pravoslavna crkva na čelu sa patrijarhom i dalje nije izjasnila povodom masovnih blokada studenata.
Ipak, kako saznajemo, studenti Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta i te kako podržavaju delovanje i borbu svojih kolega, ali su nemoćni da to i javno pokažu jer, kako za naš portal kaže jedan od studenata, njima je zaprećeno da će izgubiti blagoslov za studiranje ukoliko se pridruže blokadama.
„Ja nisam aktivista niti želim da se bavim aktivizmom. Međutim, prethodnih dana čitao sam različite komentare na temu studentskih blokada i u svakom drugom nameće se pitanje gde smo mi. Evo nas, tu smo, samo ne smemo javno da istupimo. Nas jako boli što nas fakultete ne želi javno da istupi i da podrži borbu studenata s obzirom na to da je velika većina studenata za blokadu. Međutim, jedna neznatna manjina na fakultetu koju čine dva ili tri čoveka, blokiraju našu reakciju i delovanje, zbog čega smo potpuno nemoćni. U opasnosti smo da izgubimo blagoslov za studiranje“, navodi student sa ovog fakulteta, koji ime i prezime, kako dodaje, za sada ne želi da otkriva javno.
Objašnjava da dok mnogi misle da studenata Bogoslovije nema nigde, većina njih je danima uz svoje kolege na drugim fakultetima.
„Mi smo svi kolege i svi se družimo. Mnogo nas je prethodnih dana bilo na drugim fakultetima, gde smo pružili podšrku kolegama. Mnogo nas je bilo na ulici, odavali smo poštu nastradalima u Novom Sadu, samo jednostavno ne smemo da istupimo kao studenti Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, nego kao građani ove zemlje. Meni je žao da budemo isključeni iz ovoga jer ovo je istorijski trenutak za Srbiju i za studente. Konačno se nešto dešava i ja ne želim da budem upamćen kao kukavica, a ni moje kolege“, navodi on.
Osobe koje ne dozvoljavaju studentima da se pridruže svojim kolegama u blokadama su iz Uprave fakulteta, naglašava on.
„Crkva kao crkva, ono što mi ovde učimo i propovedamo, a to je da je telo Hristovo, živi samo sebe i ne izdaje nikakva saopšenja, ali Teološki fakultet kao najviša obrazovna institucija te crkve i kao jedan od konstitutivnih fakulteta Univerziteta je u obavezi da se oglasi i makar nešto da kaže. Treba da bude iskren, pa makar i ako se ne slaže sa trenutnim dešavanjima. I crkva i patrijarh su pod velikim pritiskom zbog studentskih blokada, ali nažalost, takva je situacija“.
Student bogoslovije smatra da je sramota što se ovaj fakultet ne oglašava, a poziva na „neku filokaliju, dobrotoljublje“ koje treba da se pokaže primerom.
„Velika većina studenata bogoslovije biće večeras na protestu ispred RTS-a. Sutra idemo na Medicinski fakultet, da pružimo kolegama podršku. Nama znači da oni vide da smo uz njih, da nismo izdajnici i da samo ćutimo i posmatramo, jer nam sve ovo teško pada. Svi smo mi studenti i svi mi delimo istu sudbinu, pa tako i blokade. Optimističan sam u vezi naših studenata, deluje mi da se bude i da ćemo se i javno pridružiti ostalim blokirajućim fakultetima“, naglašava on.
Teolog Vukašin Milićević, nekadašnji profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, ističe za naš portal da ako dođe do blokade ovog fakulteta, ona će imati naročitu težinu.
„Osećam tugu kada pomislim na to da je reč o fakultetu čiji su studenti, u periodu kada je on delovao van okvira Univerziteta, na tada aktuelnim protestima, bili u prvim redovima sa svojim kolegama sa drugih fakulteta, često uz otvorenu podršku svojih profesora. Sadašnje studente i njihove profesore neko je, nažalost, izgleda ubedio da im je potreban nekakav blagoslov, ne samo da delaju, već i da misle svojom glavom i da osećaju svojim srcem“, kaže Milićević.
Prema njegovom mišljenju, studentima teologije je potreban jedino blagoslov njihove savesti.
„Studentima teologije je za delovanje potreban blagoslov njihove savesti, a taj je blagoslov nešto najbliže Božijem blagoslovu. U svakom slučaju, sve što sa tom savešću nema veze, izvesno nema veze ni sa Bogom“, naglašava Milićević.
On takođe kritikuje način upravljanja fakultetom, tvrdeći da njime odavno ne rukovodi Nastavno-naučno veće, već pojedinci iz crkvene hijerarhije, što, kako kaže, ozbiljno narušava autonomiju ustanove.
„Već odavno, a naročito od 2019. godine naovamo, Pravoslavnim bogoslovskim fakultetom ne upravlja Nastavno-naučno veće, već pojedinci iz crkvene hijerarhije koji se maskiraju crkvenim institucijama i nastoje, nažalost uspešno, da potpuno kontrolišu stvari u SPC“, ističe teolog.
BONUS VIDEO: Studenti i rektor u Novom Sadu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare